« Co to są chwilówki | Strona domowa | Kredyt gotówkowy – wa… »

Rola kredytu samochodowego w finansowaniu działalności przedsiębiorstwa

czwartek, 05 listopad 2020 at 1:38 pm.

Podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa jest utrzymanie płynności finansowej. Negatywny wpływ na nią mają przede wszystkim duże inwestycje, które – spłacane w maksymalnie kilku ratach – mogą doprowadzić do utraty możliwości obsługi wszystkich bieżących zobowiązań. Zależność tą widać zwłaszcza na przykładzie kredytów samochodowych, których specyfika wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy.

Kredyt samochodowy a finanse firmy – najważniejsze kwestie

Zaciągnięcie kredytu samochodowego jest bardzo korzystne z punktu widzenia praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Dlaczego?

Niska rata – najważniejszą kwestią pozostaje oczywiście płynność finansowa. Jej utrzymanie jest możliwe tylko wtedy, gdy koszt danego zobowiązania będzie utrzymany na relatywnie niskim poziomie, oczywiście z uwzględnieniem spłaty ratalnej. Zaciągnięcie kredytu samochodowego na nowe auto firmowe jest pod tym względem o wiele korzystniejsze od zaciągnięcia analogicznego kredytu gotówkowego. Rata "samochodówki" może być o wiele niższa, gdyż okres kredytowania jest znacznie dłuższy.

Niewielkie koszty pozyskania pojazdu – kredyty samochodowe są z reguły dosyć tanie. Kwestia ich zabezpieczenia (w skład którego wchodzi nabywany pojazd) sprawia, że ryzyko ponoszone przez bank jest stosunkowo niewielkie. Tym samym może on niejako "pójść na rękę" Kredytobiorcy i wygenerować kredyt o znacznie niższym koszcie pozyskania. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ogromne znaczenie ma to dla małych przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na lokalne rynki.

Samochód na własność – to kolejna, bardzo ważna zresztą zaleta kredytu samochodowego. W przeciwieństwie do leasingu auto nie jest przekazywane formalnemu właścicielowi i – co więcej – nie generuje ono żadnych dodatkowych kosztów przy próbie wykupu (leasing). Posiadanie auta na własność przedkłada się na wiele zalet, z których najważniejszą jest brak odpowiedzialności majątkowej wobec podmiotów trzecich (poza kredytującym go bankiem). Jednym słowem – posiadanie własnego auta firmowego jest najkorzystniejsze, choć nie zawsze najtańsze.

Elastyczność – to kolejna zaleta zakupu firmowego auta poprzez kredyt samochodowy. Po pierwsze, wynika ona z faktu, że oferty dostosowane do potrzeb Klientów firmowych są często znacznie korzystniejsze od tych, które skierowane są dla osób prywatnych. Po drugie, elastyczność ta wiąże się z możliwością uzyskania wielu preferencyjnych korzyści, obejmujących chociażby kwestię czasowego zawieszenia okresu spłaty.

Co zrobić, by uzyskać kredyt na firmę?

Każdy bank określa własne zasady przyznawania kredytów samochodowych dla Klientów firmowych. W przeciwieństwie do osób fizycznych, muszą oni przedstawić szereg dodatkowych dokumentów, z których najważniejszymi są wypisy REGON i NIP. Bank będzie też najprawdopodobniej żądał przedstawienia dokumentacji dochodowej firmy, zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami podatkowymi i innymi zobowiązaniami, a także – komplet dokumentacji przedstawiającej majątek firmy, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich aktywów obrotowych.

Podsumowanie

Decydując się na wybór kredytu samochodowego na zakup auta firmowego, przedsiębiorca może liczyć na wiele korzyści materialnych. Oczywiście ta metoda nabywania pojazdu sprawdzi się raczej w przypadku zakupu jednego lub maksymalnie dwóch samochodów. Przy większej flocie korzystniejszym rozwiązaniem będzie leasing, dzięki któremu łączne miesięczne obciążenie finansów przedsiębiorstwa będzie o wiele niższe. Niemniej zawsze przy wyborze optymalnej formy finansowania takiej inwestycji, zawsze warto przeanalizować indywidualną sytuację w firmie.