« Dlaczego konsolidacja… | Strona domowa | Zadłużenie, jak kszta… »

Kredyt konsolidacyjny czy to faktycznie dobre rozwiązanie?

wtorek, 10 lipiec 2018 at 10:30 am.

Często w sytuacji kiedy mamy zaciągniętych kilka kredytów i nie do końca dajemy sobie radę z ich spłatą udajemy się do banku lub pośrednika finansowego z zapytaniem co zrobić w takiej sytuacji. Odpowiedź pracownika banku będzie z pewnością tylko jedna. Jest to prosta sytuacja gdyż w ofercie banku posiadamy coś takiego jak kredyt konsolidacyjny. Oznacza to, że zamiast spłacać kilka mniejszych kredytów tak jak ma to miejsce do tej pory będziemy mogli spłacać tylko jedną ratę w dodatku niższą. Dodatkowo zmniejszy się również obciążenie budżetu domowego i otrzymamy jeszcze dodatkowo środki które będziemy mogli przeznaczyć na dowolny cel aby nieco odsapnąć. W wielu bankach właśnie tak potoczy się rozmowa kiedy przyjdziemy po poradę w podobnej sytuacji. Czy tak jednak jest naprawdę i czy konsolidacja jest faktycznie tak cudownym narzędziem które już na dzień dobry wybawi nas z opresji i pomoże rozwiązać problemy finansowe? Są co do tego wątpliwości, zobacz więcej informacji o konsolidacji w serwisie 17bankow.com.

Kredyt konsolidacyjny, czyli jaki?

Jak się okazuje kredyt konsolidacyjny jest dokładnie takim samym długiem, jak każdy inny dług. Specyfikacja tego rodzaju kredytu polega na tym, że pieniądze pozyskane od banku przeznaczane są na bardzo konkretny cel, jakim jest spłata innych kredytów i pożyczek. Działa to w taki sposób, że w momencie kiedy uzyskamy już kredyt konsolidacyjny, bank nie przeleje pieniędzy na nasz rachunek, ani też nie da nam ich do ręki tylko bezpośrednio na rachunki instytucji, w których mamy już zaciągnięte kredyty. W taki oto sposób nasz dotychczasowe kredyty i pożyczki zostają spłacone przez nowy bank i nowy kredyt, a my będziemy teraz mieli nowego ale tylko jednego wierzyciela, którego musimy obsłużyć comiesięcznymi ratami.

Na polskim rynku funkcjonują dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

1. Gotówkowe – w tym przypadku oprocentowanie jest na zbliżonych poziomach, jak w innych kredytach gotówkowych, jednak taki kredyt jest udzielany na dłuższe terminy – np. 5, 7 a nawet 10 lat.

2. Hipoteczne – w tym przypadku oprocentowanie jest nieco niższe od kredytów gotówkowych, jednak faktyczna i ostateczna cena jest bardzo wysoka: w zamian za niższe raty kładziemy na szali własne mieszkanie lub dom.

W chwili kiedy zastanawiamy się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego i zapoznajemy się z jego zasadami, z pewnością znajdziemy informacjach na temat kredytów konsolidacyjnych oraz wiele wymienianych zalet o tym produkcie bankowym. I nie ma tutaj mowy o reklam, bo te z reguły są nieobiektywne, ale chodzi tu chociażby różnego rodzaju cytowane w mediach zestawienia kredytów. Do takich zalet zaliczane są przede wszystkim: spłacanie jednej raty zamiast kilku (i to – dodajmy – raty zazwyczaj niższej), brak konieczności pamiętania o terminach spłaty kilku rat czy też możliwość otrzymania dodatkowej kwoty na dowolny cel. Na pierwszy rzut oka faktycznie brzmi t bardzo fajnie i zachęcająco fajnie. Ale niestety rzeczywistość często bywa nieco inna.