« Kredyt hipoteczny na … | Strona domowa | Kredyt konsolidacyjny… »

Dlaczego konsolidacja zadłużenia jest tak popularna?

poniedziałek, 16 kwiecień 2018 at 1:01 pm. Użyte znaczniki: , , , ,

Zainteresowanie konsolidacją kredytów gotówkowych, a także hipotecznych rośnie w kraju w ostatnich kilu latach. Niestety wiele gospodarstw domowych nie radzi sobie z regulowaniem miesięcznych rat. Taka sytuacja jest spowodowana, np. ograniczeniem dochodów, czy zmianą wartości zabezpieczeń wpisanych w umowach. Akurat konsolidacja zadłużenia to bardzo proste narzędzie restrukturyzacyjne i nie wymaga dopełnienia zbyt wielu formalności. W artykule ocenisz krok po kroku najważniejsze zalety konsolidacji i nauczysz się dobrze negocjować warunki współpracy z bankami detalicznymi, czy coraz lepszymi firmami pożyczkowymi.

Scalenie długów i porządek w budżecie domowym

Kredytobiorca, który wykorzystuje do poprawy budżetu domowego wiele rodzajów pożyczek gotówkowych, w tym limity na kartach kredytowych, a do tego spłaca większy kredyt samochodowy, czy hipoteczny musi uważać na organizację przelewów, a także na stabilizację dochodu. Konsolidacja to domena kredytobiorców średnio zarabiających, wchodzących na poziom klasy średniej. Konsolidacja służy scaleniu różnych rodzajów zobowiązań w jedno o stałym oprocentowaniu i co najważniejsze z bardzo niską ratą miesięczną. Najczęściej konsolidacja zakłada tylko spłatę pożyczek, które posiadasz. Nie otrzymujesz gotówki dodatkowo. Im lepsza zdolność kredytowa, tym większa szansa, że konsolidacja zapewni ci dodatkowy przypływ gotówkowy poza spłatą innych pożyczek gotówkowych. To zatem bardzo ciekawa perspektywa.

Konsolidacja to jedna z podstawowych technik restrukturyzacji długów. Inne popularne praktyki to przejście na wakacje kredytowe u pożyczkodawcy. To często opcjonalna procedura zawarta już w ofertach o kredyty gotówkowe. Skrajna metoda restrukturyzacji to upadłość konsumencka, ale wiąże się niestety z wyprzedażą praktycznie całego majątku kredytobiorcy. Konsolidacja jest stosunkowo bezpieczna, bardzo długa, nie wymaga dopełnienia zbyt wielu formalności. Doradca w banku zamyka zobowiązania za kredytobiorcę, co jest dużym odciążeniem.

Konsolidacja to ciekawe narzędzie, ale tylko dla osób z dobrą zdolnością kredytową

Duże nasycenie kredytami krótkoterminowymi w społeczeństwie wymusza często zastosowanie konsolidacji, nawet w celu ograniczenia kosztów przelewów za raty. Oczywiście konsolidacji nie da się zastosować, jeżeli nie dysponujesz pozytywną zdolnością kredytową, chociaż zdarzają się wyjątki związane z wnoszeniem konkretnych zabezpieczeń do umowy. Warto studiować regulaminy kredytów konsolidacyjnych, bo wiele banków detalicznych stosuje indywidualne podejście do wskazanych problemów.