« Odkładanie pieniądza … | Strona domowa | Pojęcie i zasady udzi… »

Dlaczego dobra sytuacja majątkowa dłużnika jest tak ważna dla banku?

wtorek, 13 czerwiec 2017 at 12:10 pm. Użyte znaczniki: , , , , ,

Bank komercyjny ocenia każdego dłużnika metodami odgórnymi, prawnymi, a także na bazie własnych systemów. W każdym przypadku dobra sytuacja majątkowa kredytobiorcy punktuje w łatwości pozyskania dodatkowego kapitału. Dlaczego ocena sytuacji majątkowej jest tak ważna?

Maksymalizacja zysków, minimalizacja strat

Struktura dochodów i wydatków w budżecie domowym kredytobiorcy to klucz do oceny zdolności kredytowej. Co to oznacza w praktyce? Bank komercyjny widzi, czy możesz pozwolić sobie na spłatę rat. Wysokie dochody i bardzo wysokie koszty życia to w dużym stopniu ograniczenie punktacji w umowie o kredyt gotówkowy. Z tego powodu nie chodzi tylko o maksymalizację dochodów, ale przede wszystkim o minimalizowanie wydatków. Tak naprawdę można przed kredytem zrezygnować z wielu rzeczy lub po prostu zmienić niektóre pakiety internetu, telefonu komórkowego na tańsze. Często na czas kredytowania potrzeb ludzie rezygnują z samochodu, który jest de facto jednym z największych kosztów dla gospodarstwa domowego. Dobra sytuacja majątkowa to również analiza środków trwałych. Nieruchomość przy małym dochodzie znaczy bardzo wiele dla podpisania uczciwej umowy. Nieruchomość stanowi bowiem jedno z najlepszych zabezpieczeń. Dobra sytuacja majątkowa to umowa o pracę lub potwierdzone zyski z prowadzenia działalności gospodarczej. Kredytobiorca najczęściej przedstawia PIT za poprzedni rok. Dzięki temu można błyskawicznie ocenić bieżący potencjał budżetu. Suma zabezpieczeń w umowie kredytowej wynosi zawsze więcej niż kwota kredytu. Z tego powodu w dużym stopniu mówi się, że bank nigdy nie traci.

Elastyczne kształtowanie zdolności kredytowej

Poprawa sytuacji majątkowej jest dla kredytobiorców niezwykle ważna. Możesz jednak udoskonalić zdolność kredytową przez manipulowanie podstawowymi wartościami kredytu, czyli czasem spłaty i rodzajem rat. Wystarczy wydłużenie okresu kredytowania, aby automatycznie poprawić płynność. Przy kredytach gotówkowych, niewielkich nawet małe zabezpieczenie jest akceptowane ze względu zachowanie jego wartości w konkretnej perspektywie. Przy dłuższych umowach zabezpieczenie trzeba niestety często uzupełniać. Każde zagrożenie płynności budżetu domowego natychmiast wyjaśniaj, żeby nie otrzymać pisma o rozwiązaniu współpracy. Dzięki tej stronie dowiesz się w jakim banku najlepszy kredyt.