« Jak wywalczyć atrakcy… | Strona domowa | Kredyt gotówkowy tak … »

Biuro Informacji Kredytowej

poniedziałek, 29 czerwiec 2015 at 08:44 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK) to rejestr wszystkich danych i historii kredytowej każdego Polaka. Ta instytucja tworzy dla banków swoistą bazę danych, w której mogą one wyczytać informacje o wcześniejszych kredytach zaciąganych w bankach czy SKOK’ach. Jeśli klient banku ma bogata przeszłość kredytową i w dodatku jest ona nieskazitelna, czyli nigdy nie odnotowano opóźnień w spłacie zobowiązać, to podnosi to wiarygodność klienta w oczach banku. Jeśli natomiast w BIK’u widoczne są opóźnienia, nawet dotyczące kredytów już zamkniętych, to obniża to zaufanie wobec klienta. Wejdź na http://www.mistrzoszczedzania.pl i poczytaj wiele ciekawych artykułów na temat finansów.

Biuro Informacji Kredytowej stając się administratorem danych, ma w obowiązku je chronić, co oznacza, że nikt bez uprawnień nie może tych danych przeglądać czy analizować. Bank zatem musi uzyskać pisemną zgodę klienta na wgląd do danych BIK’u. Jeśli ktokolwiek posiadałby dane zawarte w BIK’u bez naszej zgody, to stanowiłaby to naruszenie Ustawy o ochronie danych osobowych, a to już jest przestępstwem.

Jeśli planujemy zaciągnąć duży kredyt gotówkowy, to lepiej jest mieć dobrą historię kredytową. I tu mała uwaga, nieposiadanie żadnej historii kredytowej w BIK’u, czyli sytuacja w której nigdy nie mieliśmy żadnego kredytu, jest niepożądana w przypadku starania się o duży kredyt. Co prawda bank oczywiście nie odmówi kredytu, ale w związku z tym, że nie wie tak naprawdę z kim ma do czynienia, udzieli go na najbardziej obostrzonych warunkach. Warto jest zatem wcześniej zastanowić się nad kilkoma małymi i krótkotrwałymi kredytami lub zakupem jakiegoś towaru na raty po to tylko, by stworzyć pozytywną historię kredytową.

BIK udostępnia też zgromadzone dane podmiotom, których one bezpośrednio dotyczą. Wystarczy zamówić taki raport na stronie internetowej BIK’u. Warto to zrobić przed planowanym pójściem do banku po kolejny kredyt. Zdarza się bowiem tak, że niektóre kredyty zamknięte już przez nas wcześniejszą spłatą, wcale nie są zamknięte. Jeśli odkryjemy w raporcie z BIK’u, że wciąż są aktywne zakończone już zobowiązania, trzeba się z instytucjami, w których je mieliśmy skontaktować i wyjaśnić sprawę. Czasem okazuje się, że po prawidłowo zamkniętym kredycie, który był wcześniej spłacony, zostaje nam oddana dodatkowa suma stanowiąca zwrot nadpłaconych odsetek lub ubezpieczenia.

W raporcie BIK’u będą widoczne kredyty przeszła i cała ich historia, czyli suma na jaką były zaciągane, wysokość rat i nasza historia spłat. Będą też oczywiście widoczne zobowiązania aktualne, dlatego kiedy bankier zapyta nas o ich wysokość nie warto jest czegokolwiek ukrywać. Bankier i tak wszystko zobaczy i zweryfikuje w BIK’u. Takie zachowanie może skutkować jedynie nadwyrężeniem zaufania banku. Jeśli jeszcze w dodatku w BIK’u będą jakieś negatywne opinie, to szanse na kredyt zapewne znacząco spadną. W tym przypadku szczerość jest najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli wydaje się nam, że nasze zobowiązania dotychczasowe zbyt mocno obniżą naszą zdolność kredytową.