« Solidne przygotowanie… | Strona domowa | Jak wywalczyć atrakcy… »

Na jakie ryzyko inwestycyjne jesteś gotowy?

piątek, 15 maj 2015 at 10:00 am. Użyte znaczniki: , , , ,

Ryzyko inwestycyjne występuje zawsze. Pytanie tylko, na jaką niepewność i warunki straty się godzisz? Co możesz zaakceptować, a czego lepiej unikać? W gospodarce występuje mnóstwo tak ryzykownych instrumentów inwestycyjnych, że jedna pomyłka gwarantuje doprowadzenie budżetu gospodarstwa domowego do absolutnego bankructwa. Pytania o podejmowane ryzyko inwestycyjne to klucz do sukcesu finansowego. Artykuł przedstawia temat z praktycznego punktu widzenia.

Warto wykonać na sobie testy psychologiczne

W literaturze inwestycyjnej znajdziesz wiele testów psychologicznych odnoszących się do inwestorów indywidualnych. Zapoznaj się z nimi, ponieważ to niezwykle przydatne, praktyczne narzędzia. Po drugie podejmuj decyzje inwestycyjne po samodzielnym zbadaniu całego rynku i wszystkich za i przeciw. Nigdy nie wchodź do transakcji, bez ustalenia potencjalnego poziomu straty. Dopiero, gdy pogodzisz się z określoną kwotą straty będziesz mógł spokojnie inwestować. Na każdej inwestycyjnej platformie zaprogramujesz bez większych trudności zlecenie obronne.

Nie każdy wytrzymuje presję inwestycyjną

Poza tym na większości platform inwestycyjnych możesz testować funkcje, bez realnego wchodzenia na rynek z pieniędzmi. Takie możliwości daje Forex, a także brokerzy giełdy papierów wartościowych. Konta demo zapewniają solidne podstawy teoretyczne, dają wgląd do najlepszych strategii inwestycyjnych, pozwalają uzmysłowić sobie aspekt niepewności, poznać lepiej własne zachowania względem ryzyka. Niestety gra na kontach demo nie wystarczy. Trzeba zaangażować się z faktycznymi pieniędzmi, aby ocenić własną psychikę. Dopiero przy prawdziwych wahaniach kapitału, będziesz wiedział, czy stać cię na ryzyko, bez zaburzania codziennego, normalnego funkcjonowania. Nie każdy inwestor indywidualny wytrzymuje bowiem presję nieustannych wahań cen. Zaczyna przejmować się nadmiernie portfelem inwestycyjnym, a to nie służy rozwojowi zawodowemu czy towarzyskiemu.

Inwestowanie na co dzień to wyrafinowana gra psychologiczna

Pamiętaj też o aspekcie dywersyfikacji nadwyżek finansowych. Nie zgadzaj się na ulokowanie wszystkich posiadanych środków w konkretny instrument inwestycyjny, ponieważ narazisz się na zbyt duże niebezpieczeństwo bankructwa. Czy teraz opracujesz krok po kroku strategię zarządzania ryzykiem w zakresie inwestycyjnym? Warto to zrobić, bo to klucz do systematycznych zarobków w długim terminie. Uważaj na podejście do ryzyka, cały czas monitoruj swój stan i oceniaj wszystkie inwestycje racjonalnie.