Rola kredytu samochodowego w finansowaniu działalności przedsiębiorstwa

czwartek, 05 listopad 2020 at 1:38 pm

Podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa jest utrzymanie płynności finansowej. Negatywny wpływ na nią mają przede wszystkim duże inwestycje, które – spłacane w maksymalnie kilku ratach – mogą doprowadzić do utraty możliwości obsługi wszystkich bieżących zobowiązań. Zależność tą widać zwłaszcza na przykładzie kredytów samochodowych, których specyfika wiąże się z wieloma korzyściami dla firmy.

Kredyt samochodowy a finanse firmy – najważniejsze kwestie

Zaciągnięcie kredytu samochodowego jest bardzo korzystne z punktu widzenia praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Dlaczego?

Niska rata – najważniejszą kwestią pozostaje oczywiście płynność finansowa. Jej utrzymanie jest możliwe tylko wtedy, gdy koszt danego zobowiązania będzie utrzymany na relatywnie niskim poziomie, oczywiście z uwzględnieniem spłaty ratalnej. Zaciągnięcie kredytu samochodowego na nowe auto firmowe jest pod tym względem o wiele korzystniejsze od zaciągnięcia analogicznego kredytu gotówkowego. Rata "samochodówki" może być o wiele niższa, gdyż okres kredytowania jest znacznie dłuższy.

Niewielkie koszty pozyskania pojazdu – kredyty samochodowe są z reguły dosyć tanie. Kwestia ich zabezpieczenia (w skład którego wchodzi nabywany pojazd) sprawia, że ryzyko ponoszone przez bank jest stosunkowo niewielkie. Tym samym może on niejako "pójść na rękę" Kredytobiorcy i wygenerować kredyt o znacznie niższym koszcie pozyskania. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak ogromne znaczenie ma to dla małych przedsiębiorstw, które dopiero wchodzą na lokalne rynki.

Read More